Obsah

www.rudnany.sk

Skupina:
Mestá & obce
Okres:
Spišská Nová Ves
Kraj:
Košický
Dátum realizácie:
30. 11. 2015
Obec Rudňany sa nachádza 15 km juhovýchodne od okresného mesta Spišská Nová Ves v Hnileckých vrchoch, ktoré tvoria severovýchodnú časť Slovenského rudohoria, od svojho vzniku mala trvalú spojitosť s rudným baníctvom.

Počiatky obce sú späté s obdobím prvej polovice 14. storočia. Názov Cufurbach (podľa medi, respektíve medeného potoka) sa spomína v historických dokumentoch od roku 1325.

V listine palatína Jána Drugetha zo 17.júla 1332 sa spomína osada s názvom Cufurbach - Medený potok. Píše sa v nej, že jedným z majiteľov rudnianskeho územia bol kastelán Spišského hradu majster Tomáš, syn Františka zo Šemše. Kastelán medzi rokmi 1329 až 1333 založil banícku osadu Kuffurbach. V roku 1345 vydal panovník Ľudovít I. listinu , v ktorej sa spomína obývané miesto Kuffurbach. Do nej umiestnil panovník niekedy pred rokom 1341 miesto vyberania kráľovského poplatku. Tým obec vysoko vyznamenal, Rudňany sa stali panovníkovým colným miestom kvôli svojim výnosným baniam, čo dokazuje význam a frekventovanosť cesty vedúcej údolím Rudnianskeho potoka smerom na juh. Vtedy bola stredobodom banskej činnosti na Spiši ťažba medi.

Chcete podobné riešenie? Zanechajte nám na seba kontakt a náš obchodný zástupca Vám ponúkne nezáväzné osobné stretnutie kde Vám všetko dopodrobna vysvetlí.

Z dôvodu zamedzenia automatického vyplnovania formulárov spamermi a robotmi odpovedajte, prosím, na nasledujúcu kontrolnú otázku:

captcha
captcha