Obsah

www.lemesany.sk

Skupina:
Mestá & obce
Okres:
Prešov
Kraj:
Prešovský
Dátum realizácie:
6. 8. 2020
Lemešany sú obec na Slovensku v okrese Prešov.Názov obce Lemešany korení v slove „lemeš“, teda v starobylom slove označujúcom jazyk. Slovo lemeš bolo pôvodným názvom dediny, používaným už v 11. storočí. Tento názov bez zmeny prešiel do maďarčiny. V slovenskom prostredí sa vyvinul názov Lemešany.
Lemeš označuje aj spodnú časť pluhu, ktorá vniká do pôdy a narezáva ju. Traduje sa, že na území obce sa v kováčskej dielni vyrábali lemeše na základe čoho obec získala toto pomenovanie.
Lemešany sa v písomnostiach uvádzajú takto: v roku 1289 villa Lemes, v 14. – 17. storočí Lemes, maďarský Lemes až do 20. storočia, od 18. storočia slovenský tvar Lemessany a v 20. storočí Lemešany.
Dedina patrila k najstarším slovanským resp. slovenským dedinám v okolí spred 11. storočia. Údolím Torysy viedla v dobe hradištnej jedna z najdôležitejších ciest spájajúcich dunajskú kotlinu so Zakarpatskom. Toryská cesta, na ktorej Lemešany ležia, mala veľký význam aj v stredoveku.
Archeologický prieskum svedčí o súvislom slovienskom resp. slovenskom osídlení miestnej časti doliny Torysy už od 9. storočia. V chotári obce sa našiel avarsko – slovanský hrob, charakteristický výstroj jazdca. Dosviedča osídlenosť okolia slovanským obyvateľstvom v 8. storočí.

Chcete podobné riešenie? Zanechajte nám na seba kontakt a náš obchodný zástupca Vám ponúkne nezáväzné osobné stretnutie kde Vám všetko dopodrobna vysvetlí.

Z dôvodu zamedzenia automatického vyplnovania formulárov spamermi a robotmi odpovedajte, prosím, na nasledujúcu kontrolnú otázku:

captcha
captcha