Obsah

www.hanusovce.sk

Skupina:
Mestá & obce
Okres:
Vranov nad Topľou
Kraj:
Prešovský
Dátum realizácie:
8. 10. 2014
Hanušovce nad Topľou (nem. Hansdorf an der Töpl, maď. Tapolyhanusfalva, do roku 1927 len Hanušovce) je mesto ležiace v Prešovskom kraji. Najstaršia písomná zmienka o hanušovskom majetku je z roku 1317 a o obci z roku 1332. Vtedy kráľ Karol Róbert udelil obyvateľom slobodnej dediny Hanušovce mestské práva. Názov mesta je odvodený od mena tunajšieho dedičného šoltýsa Hanusa. Od roku 1346 patrili Hanušovce do vlastníctva feudálneho panstva Šóšovcov, ktorí tu panovali nasledujúce tri storočia. V polovici 15. storočia sídlili v okolí Hanušoviec bratríci. Od roku 1635 sa tu konalo každoročne šesť trhov. V 17. storočí vzrástol význam Hanušoviec zásluhou humanistickej školy (gymnázia). Obyvatelia sa živili roľníctvom, ale rozvíjali sa tu aj remeslá, najmä garbiarstvo a čižmárstvo. Najvýznamnejšou stavbou mesta je ranogotický Kostol Nanebovzatia Panny Márie, postavený johanitmi v druhej polovici 13. storočia. V jeho interiéri sa zachovala na našom území výnimočná kamenná figurálna výzdoba ešte románskeho štýlu.
Zaujímavými stavbami sú aj dva kaštiele, renesančno-barokový z prvej polovice 18. storočia, ktorý patril rodine Dežöfiovcov (tzv. Veľký kaštieľ) a renesančný z druhej polovice 16. storočia, patriaci pôvodne rodu Šóšovcov (tzv. Malý kaštieľ). Renesančno-barokový kaštieľ je v súčasnosti sídlom Vlastivedného múzea s cennou národopisnou a prírodovedeckou expozíciou so zameraním na územie okresu Vranov nad Topľou.

Chcete podobné riešenie? Zanechajte nám na seba kontakt a náš obchodný zástupca Vám ponúkne nezáväzné osobné stretnutie kde Vám všetko dopodrobna vysvetlí.

Z dôvodu zamedzenia automatického vyplnovania formulárov spamermi a robotmi odpovedajte, prosím, na nasledujúcu kontrolnú otázku:

captcha
captcha